Spoznajte turistické lákadlá vo vašom regióne

Povinnosti sa na vás valia zo všetkých strán? V práci aj doma okolo domácnosti a detí? Hovoríte si, že by ste potrebovali dovolenku? Nemusíte nutne využiť ďalší dovolenkový deň, či minúť veľa peňazí. Stačí sa poobzerať po svojom okolí.
V lete sa môžete vybrať na neďaleké, dostupné kúpaliská, v zime zase do krytých plavární a rôznych aquacentier, lyžiarskych stredísk. Tým sa však váš výber nekončí. Dnes okrem klasických ZOO vyrastajú po Slovensku rôzne malé kontaktné Zoo, mini Zoo, farmy. Miestne hrady.jpgMnohokrát prevládajú hospodárske zvieratá, ale sú tu i naše divoké zvieratá z lesov a exotické druhy. Počet zvieratiek je síce často menší, ale máte možnosť ísť do výbehu k zvieratkám, dotknúť sa ich, prípadne kŕmiť pre nich určenou, zakúpenou stravou. Už ste hladkali malé medvieďa alebo ovečky? (Pozn. Nikdy nekŕmte svojim jedlom zvieratá! Môže im spôsobovať tráviace problémy. Riaďte sa pokynmi. I zvieratká trpia neznášanlivosťou lepku, či dokonca cukrovkou.) Malé deti však určite poteší i výlet na najbližšiu farmu. Najmä ak bývate v meste, ale i na dedine, kde už tiež nie sú tak bežné gazdovské dvory a typické zvieratá ako kedysi. Nech naše deti si nemyslia, že kravička je fialová a zajačik len čokoládový.
Tiež sa vydajte len tak do prírody, do najbližšieho hája alebo lesa. Okrem absolvovania turistických chodníkov sa môžete vybrať na bicykloch po okolí a vniesť trochu pohybu do vašich dní. Možno aj viete o miestnych rezerváciách, chránených oblastiach, no ruku na srdce: „Koľko krát ste ich navštívili?“  A nemáte vo svojom okolí jazerá, vodné nádrže, či rybníky? Niektoré z nich sú vhodné na kúpanie, vodné športy, či rybolov. Zaujímavé sú tiež rozhľadne, ktoré ponúkajú výhľad na danú oblasť, alebo ruiny a zrúcaniny hradov. Navštíviť viete i neďaleké zámkykaštiele, z ktorých niektoré už neponúkajú len prehliadku so sprievodcom, no aj možnosť ubytovania. Detská MINI-ZOO.jpgObísť by ste nemali ani rančejazdiarne. Či už sa len prídete pozrieť na koníky alebo sa na nich povozíte, či naučíte jazdectvu. Na mnohých ubytovacích a cestovateľských portáloch sa dozviete o atrakciách vo vašom okolí, o ktorých ste možno ani nevedeli. Využiteľné v lete, v zime, prípadne celoročne. Adrenalínové, či vhodné pre páry, seniorov alebo rodiny s deťmi. Tak neváhajte a nechajte sa inšpirovať. Síce vám vyhľadávanie zaberie trochu času, ale výsledok stojí za to.
Deti by mali aj podľa odporúčaní lekárov pre ich dobrý vývoj a imunitu tráviť viac času vonku. Často nám však náš časový harmonogram a pracovné i domáce povinnosti nedovoľujú stráviť vonku toľko času, koľko by sme chceli. O niečo ľahšie to majú rodiny bývajúce v domoch, ktorých deti oveľa ľahšie vybehnú von. Ale obyvateľom bytov, najmä v mestách a s malými deťmi, neostáva iné ako si vyjsť na najbližšie ihrisko.
Spoločný výlet nielen utuží rodinu, vytvorí spoločné zážitky, ale i zrelaxuje vás a vašich príbuzných. Vyvetráte si hlavu, zmeníte prostredie, oddýchnete si od každodenných povinností. Tak neseďte doma a vyberte sa von.