Operačný systém – funkcie


Operačný systém (OS) je softvérové vybavenie počítača, ktoré vykonáva základné riadenie všetkých zdrojov počítača a komunikáciu s užívateľom. Hlavným cieľom je zabezpečenie pohodlného prístupu používateľov k programom a efektívne využívanie hardvéru. Operačný systém vykonáva základné úlohy ako kontrola a alokovanie pamäte, pridelenie priority systémovým požiadavkám, kontrola vstupných a výstupných zariadení, umožnenie pripojenia do siete a správa súborov. Najbežnejšie a najviac používané operačné systémy sú Microsoft Windovs (PC), Mac OS (Apple), Linux (Server), Chrome OS (Netbook) a Android (Tablet). Operačný systém môžeme rozdeliť podľa počtu používateľov na jedno alebo viac-používateľské, podľa režimu, v ktorom pracuje na grafický alebo textový OS. Ďalej ho možno deliť na základe počtu úloh, ktoré dokáže vykonávať „súčasne“ na jedno alebo viacúlohový (multitasking).

pc

A podľa typu služby v počítačovej sieti klient – server. Najbežnejšia funkcia operačného systému sú bežiace programy, alebo procesy. Ide o samotné vykonávanie programu. Ďalej je operačný systém zodpovedný za kontrolu všetkej systémovej pamäte, ktorá je používaná programami, zabezpečuje, že program nemôže narábať s pamäťou, ktorá je už používaná iným programom. Ďalšou funkciou je multitasking – vykonáva beh viacerých programov na jednom počítači, pričom sa javia, že sú vykonávané naraz, OS obsahuje softvér nazývaný scheduler – plánovač, ktorý určuje, koľko času program dostane na svoje vykonávanie a v akom poradí sa programy dostanú na rad.

os

Má na starosti súborový systém, teda spôsob akým sú súbory na disku uložené, umožňuje súborom nastaviť mená a atribúty. Rôzne OS používajú rôzne súborové systémy Windows – NTFS, FAT 32, Linux – ext2, ext3, Apple – APFS. OS sprostredkuje komunikácia programov s vstupno-výstupnými zariadeniami pripojenými k počítaču ako sú tlačiarne, monitor, klávesnica, reproduktory, skener, webkamera… Operačné systémy podporujú množstvo sieťových protokolov, hardvéru a aplikácií na ich používanie to znamená, že počítače môžu pracovať v sieti, zdieľať súbory, tlačiarne, skenery pričom používajú drôtové alebo bezdrôtové pripojenie. Operačný systém má zodpovednosť aj za bezpečnosť. Tá však závisí od mnohých technológií a ich správnej funkčnosti. To zahŕňa prístupové práva, Firewall, automatické aktualizácie, antivírus, atď.