Dá sa programovaniu naučiť len tak?

Je ich čím ďalej tým viac, v poslednej dobe sa doslova predháňajú v tom kto Vás naučí viac, lepšie, rýchlejšie. Väčšina z týchto ponúk kurzov sa opiera o fakt, že programovanie ako také, prípadne tvorba internetových stránok je najžiadanejšia zručnosť tejto doby a pri ich znalostiach nikdy nezostane bez práce. O tom, že programátori sú žiadaní a nájdu si uplatnenie takmer okamžite nikto nepochybuje, všetci dobre vieme že kvalitný a šikovný programátor je pre spoločnosti nepostrádateľný. No skutočne sa niečo tak náročné dá naučiť za pár týždňov? Ešte nebodaj popri práci či škole, ak ste úplný laik a čo sa týka počítačov ovládate len základy? Tu ma napadá len jediné – to snáď nemôžu myslieť vážne.

programátorka

Uveriť myšlienke, že sa z Vás za pár týždňov stane rodený programátor ktorý bude na roztrhanie sa dá naozaj len veľmi ťažko. Obzvlášť keď mnohí z Vás vedia, že tým naozaj skúseným trvá roky, ak nie desaťročia naučiť sa úplne všetko a aj tak ešte majú čo doháňať. Tieto kurzy Vás nepochybne zoznámia s programátorským prostredím, rovnako aj programovacími jazykmi a možno sa im podarí Vás naučiť vytvárať jednoduché internetové stránky, tým šikovnejším to pravdepodobne pôjde ľavou zadnou no v prípade, že sú pre Vás počítače a ich zložité systémy španielskou dedinou je len veľmi málo pravdepodobné, že sa z Vás za tak krátky čas stane programátor ako lusk.

programovanie

Nechcem tým tieto kurzy zatracovať, pretože hlavne tie kvalitné, zrozumiteľné a detailné Vás určite naučia veci o ktorých ste ani netušili. A možno vďaka nim prídete práve tomuto odboru na chuť, ktorá Vás bude hnať dopredu a Vy zistíte, že ste preto zrodený. No v žiadnom prípade to nebude trvať dva alebo tri mesiace, bude trvať omnoho dlhšie, aby ste sa vôbec dokázali v programátorskom svete zorientovať a nájsť si prácu, ktorá by zodpovedala Vašim schopnostiam. Kto sa na to cíti a vie, že mu to pôjde – len smelo do toho. Kto ale nie, mal by radšej peniaze namiesto kurzu investovať možno niekde inde.