Dbáme o kondíciu a precvičovanie svojho mozgu?

Ľudia mali odjakživa potrebu okrem svojho tela posilovať i mozog. Aj v tomto prípade sa nám to vráti späť a po čase my sami, ale aj okolie zbadá náš pokrok. To platí predovšetkým v druhom prípade, pravidelného cvičenia mozgu. Nielen v dnešnej dobe, ale aj v dobách minulých bol mozog rovnako potrebným nástrojom pre fungovanie a rozvíjanie jednotlivca ale i spoločnosti. Je ale pravda, že dnes sa kladie do popredia predovšetkým životný štýl spojený s precvičovaním a udržiavaním  zdravého tela, tú druhú, takisto potrebnú časť sme žiaľ odsunuli na okraj.

mozek

Pravidelným cvičením tohto dôležitého orgánu umiestneného v našej hlave vylepšíme vlastnú predstavivosť, logické myslenie, pozornosť, dokonca môžeme zvýšiť náš inteligenčný koeficient (IQ). Posilnenie týchto vlastností bude veľkým darom pre našu budúcnosť a nenahraditeľnou pomocou v období staroby. Máme tak väčšiu šancu predísť strate pamäti, Alzheimerovej chorobe, ako aj demencii, čiže žiaľ dosť bežným problémom či chorobám starších ľudí.

pistácie

Aké faktory ovplyvňujú kondíciu nášho mozgu?
Prostredie, strava, pohyb, aktivity. Prostredím sa myslí napríklad fakt, či trávite čas štúdiom na škole, zájdete do knižnice, alebo sa vyskytujete v spoločnosti inteligentých ľudí, či v duševnej harmónii a čistote, alebo presne naopak. Strava je takisto podstatným faktorom, nakoľko ňou prijímame živiny vhodné s k fungovaniu tohto spomenutého orgánu. Do popredia sa dáva predovšetkým konzumácia rastlinných tukov, teda plody ako oriešky, pistácie,…

šachy

Prospešné je ale aj ovocie, zelenina, čaj či káva. Glukóza, teda cukor je samozrejme potrebný, ale vo zvýšenom množstve môže mozgu a jeho bunkám uškodiť. Mozog ničí i pravidelné popíjanie alkoholu, jeho bunky sa touto pravidelnou aktivitou scvrkávajú a pravidelné fajčenie údajne znižuje IQ človeka až o 10 %. Pohyb je dôležitý pre jeho správne prekrvevenie a okysličenie  a aktivity sú ako posilovanie. V prípade aktivít však miesto činky venujme pozornosť krížovkám, knižkám, písaniu, hlavolamom, v dnešnej dobe sa dokonca odporúča  zahrať si rôzne aplikácie v mobile či videohry, ale s mierou. Pokiaľ budeme tráviť čas iba nadmerným hraním videohier, efekt bude opačný.