Ako jednoducho ušetriť 10 (a viac) eur mesačne

Možno je pre niekoho 10€ bagateľ ale pre mnoho ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate a počítajú každý cent sa zdá aj taká to malá suma vhodnou na odkladanie na horšie časy. Samozrejme sumu si môžete prispôsobiť podľa výšky vášho príjmu. Možností ako si odložiť nejakú čiastku sumu aj pri nízkom príjme je niekoľko:

peníze
 
1) Menej míňajte za jedlo. Je starou a osvedčenou pravdou, že na jedle sa dá najviac usporiť. Stačí trochu zmeniť svoj životný štýl a vystúpiť zo zóny komfortu. Miesto obedu v reštaurácii alebo v reťazcoch rýchleho občerstvenia si uvarte skvelé jedlo doma. Možno zistíte, že za hodnotnejší domáci gurmánsky zážitok zaplatíte oveľa menej než za reštauračný.
Do práce si tiež môžete zabaliť doma pripravené sendviče a domácu stravu a vyhnete sa tým plateniu za pracovné obedy vo firemnej jedálni.
Ešte vyšším levelom je známy alebo kamarát, ktorý má vlastnú záhradu a môže vás za nízku sumu „dotovať“ vlastnoručne dopestovanou zeleninou a ovocím.
 
2) Vyhnite sa impulzívnemu nakupovaniu. Určite to poznáte, idete nakúpiť iba 2-3 veci a nakoniec skončíte s plným košíkom. Takémuto „faux pas“ sa dá ľahko zabrániť ak si napíšete presný zoznam a zoberiete si len určené množstvo peňazí.
Používanie bankomatovej karty tiež láka k neplánovanému plytvaniu peňazí.
Dobrou pomôckou môže byť nákup s kalkulačkou v ruke. Každú položku zarátajte a na konci zistíte či ste limit prekročili alebo ešte máte rezervu.  
 
3) Sledujte svoje výdavky počas celého mesiaca.Značte si všetky sumy peňazí, ktoré ste v priebehu mesiaca utratili aj keby to boli len malé transakcie. Môžete si vytvoriť tabuľku a aktualizovať zakaždým keď prídete domov, prípadne si stihnite aplikáciu do telefónu.
Dôležitá je presnosť a dôslednosť iba tak budete môcť objektívne vyhodnotiť svoje výdavky.

peněženka
 
4) Zamerajte sa na to čo je naozaj potrebné. Ak budete sledovať všetky svoje výdavky v danom mesiaci budete sa vedieť lepšie zamerať na to najnevyhnutnejšie. Nevyhnutné platby si zadefinujte ako základ a zvyšok rozdeľte na sporenie a zábavu.
Pokúste sa však udržať nejakú rezervu pre prípad núdze.