22 dubna, 2022 #Auto

Menič napätia

Čo sú meniče napätia ?

Inak nazývaný aj zdroj či konvertor napätia, ktorého hlavnou úlohou je meniť volty. Volty sú jednotkou pre meranie napätia. Volty sa označujú veľkým písmenom V. Meniče napätia slúžia na transformáciu z daného napätia do požadovaného napätia. Niektoré zariadenia ako notebook alebo aj mobilné telefóny využívajú takzvané dvojité napätie. Je to flexibilita zariadenia, čo umožňuje prispôsobenie k určitým voltom. Vaša elektronika bude kvôli meniču napätia fungovať v zahraničí, akoby ste boli aj vo svojej krajine kde žijete.

nebezpečí

Rozoznávame meniče podľa ich tvaru:

1, Čistá sínusoida, je to drahší typ, ktorý sa využíva pri komplikovanejších zariadeniach, napríklad rôzne merače, rádiá a podobne.

2, Modifikovaná sínusoida, nie je tak kvalitný menič ako menič s čistou sínusoidov, ale pre zariadenia jednoduchšie, ako napríklad DVD alebo lampy vám bohato postačí.

Podľa výkonu rozoznávame:

1, Trvalý výkon, ktorý je trvalý a dokáže nabíjať dlhý čas.

2, Špičkový výkon, ktorý trvá veľmi krátko, no dodá veľmi vysoký prísun.

Aj o meniče, tak ako aj o všetko ostatné je potrebné sa starať. Toto sú tipy, aby vám menič napätia slúžil najdlhšie ako je to možné:

ukazatel baterie

Meniče sa dokážu starať o seba aj samé, ale určite im neprospeje vysoká teplota, kedy sa môže menič prehriať. Na prehriatie pozor najmä u starších meničov, ktoré nemajú v sebe vybudované automatické chladenie, a preto je na nás zabezpečiť aby sa menič vyhýbal napríklad ostrému slnku. Meniče skladujte v skrinkách a od detí čo najďalej. Ak nebudete meniče vyslovene ničiť, tak vám poslúžia aj po dobu niekoľkých rokov. Príklad: V Európe je štandardné napätie 230 V, no v USA je to len 110 V. To znamená, že ak chcem použiť zariadenie, napríklad fén v USA budem potrebovať menič napätia https://www.menicnapatia.sk/ na transformáciu voltov, aby daný prístroj fungoval.

You Might Be Interested In