15.03.2011 01:03

Biológia kokosového orecha

V úvode rubriky "Novinky zo sveta kokosov" si povieme niečo o biológii kokosového orecha, pretože bez neho by nebol ani KULAU a vy by ste si nemohli vychutnávať všetky tie dobroty a používať ho pri starostlivosti o svoje zdravie.

Kokosový orech (lat. Cocos nucifera) je najväčšie kôstkové ovocie a najväčšie semeno na svete. Je to plod kokosovníka orechoplodého, v našich končinách známeho ako kokosová palma.

Skladá sa z niekoľkých vrstiev:

1.)    Exocarp / Epicarp

2.)    Mesocarp

3.)    Endocarp

4.)    Endosperm

5.)    Embryo

(zdroj: wikipedia.com)

Exocarp je cca 1mm silná pektinová ochranná vrstva plodu. Ak má kokosový orech od 5 do 8 mesiacov, tak je exocarp zelený (nazývame ho mladý kokosový orech) a keď je už zrelší, tak sa sfarbuje exocarp do žltej až oranžovej farby. Pod ním sa ukrýva silná vláknitá vrstva mesocarpu, z ktorej sa získava textilné vlákno.

Poslednou vrstvou je endocarp, tvrdá vrstva chrániaca endosperm a embryo. Endocarp sa skladá z dvoch častí - z pevnej a tekutej. Tekutá časť sa nazýva kokosová voda a pevná časť je biela kokosová dužina, ktorá je v mladom kokosovom orechu ešte mäkká (skoro ako želatína) a taktiež vhodná na konzumáciu. V kokosovej dužine je uložené kokosové embryo, ktoré sa však nedá tak ľahko rozpoznať. V priebehu klíčenia embryo napučí tak, že sa vyplní celý vnútorný obsah plodu. V tropických krajinách je kokosové embryo pokladané za vynikajúcu pochúťku.

Viete koľko kokosovej vody môže obsahovať jeden mladý kokosový orech a aké druhy mladých kokosových orechov poznáme? Dozviete sa v ďaľšom článku.

 

Autor: Marek, KULAU

 

—————

Späť


Kontakt

KULAU Slovensko

Bosáková 7/38
851 04 Bratislava
Slovenská Republika


+421 908 841 438